Kominki
Odpowiedni kominek do domu - czyli jaki?
Sezon jesienny rozpoczęty, a wraz z nim zawitały coraz niższe temperatury, deszcz, spadające liście, krótsze dni i wieczory przy dobrej książce oraz ciepłej herbacie. To również czas, kiedy zaczynamy ogrzewać nasz dom. Jedni stawiają na standardowe ogrzewanie grzejnikami, drudzy na klimatyczne ogrzewanie kominkiem, a jeszcze inni łączą oba te rozwiązania. W tym artykule skupimy się jednak na zastosowaniu tej drugiej opcji i odpowiemy na nurtujące pytanie: Jaki kominek wybrać?
Jak kominek, to z wkładem
Odpowiedni kominek powinien łączyć w sobie takie cechy, jak trwałość i wytrzymałość na wielogodzinne działanie pod wpływem wysokiej temperatury oraz jej nagłej zmiany, odporność na wszelkiego rodzaju korozję, zdolność do dobrego akumulowania ciepła, aby oddać je jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu płomienia w palenisku oraz atrakcyjność wyglądu zewnętrznego tak, aby wpasować się w styl domu.
Nie mniej ważnym elementem jest jakość wykorzystanego wkładu do kominka. Oczywiście, istnieją wciąż kominki, które nie posiadają wkładu, jest to jednak przestarzała już metoda wystawiająca użytkowników na ryzyko bezpośredniego styku z ogniem, strat w czasie nie palenia, czy cofkami dymu do wnętrza domu. Jeśli nasz kominek ma nie tylko ładnie się prezentować, ale również pełnić rolę ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń, w jego wyposażeniu odpowiedni wkład kominkowy będzie niezbędny. W przeciwnym razie korzyść z wytworzonego ciepła będzie znacznie mniejsza, a wręcz nieopłacalna. Mianowicie zaledwie 20% ciepła zostanie w pomieszczeniu, kiedy 80% zwyczajnie uleci z dymem przez komin.
Najczęściej zadawane pytania
Świat ognia
Kominki i ludzie
Od wieków kominki, w istocie będący „udomowioną” wersją ogniska, kojarzą się z dwiema najistotniejszymi potrzebami człowieka: ciepła i bezpieczeństwa. Odczucia owe będące czystej wody atawizmami sięgającymi czasów, gdy człowiek pierwotny światłem ogniska odpędzał strachy. I te rzeczywiste – drapieżne zwierzęta, i te nierzeczywiste – czyli złe duchy czające się w ciemności a ciepłem od niego bijącym chronił się przed chłodem nocy. W późniejszych czasach rola ognia i kominka ewoluowała, coraz ważniejsza była rola źródła ciepła do ogrzewania i przygotowywania pożywienia. Nawet pomimo zaniku fizycznych zagrożeń, kominek nadal daje poczucie bezpieczeństwa. Na chwilę obecną jest to najtańsze źródło ciepła w domu. Do tego korzystamy z odnawialnego źródła energii, ponieważ lasy rosną cały czas, ani węgiel ani ropa naftowa w ludzkim wymiarze czasu nie odnawiają się, a lasy tak… Wszystko to razem skłania wielu ludzi do zainstalowania kominka w swoim domu, czy to w celach stricte dekoracyjnych, jako element wystroju wnętrza, okazjonalnie rozpalanego dla uzyskania nastroju, czy to w celu ogrzewania domu (pomocniczo bądź jako podstawowe źródło ciepła).
Kominki i my
Wychodząc naprzeciw powyższym potrzebom firma BCS wykonuje kominki zgodnie z wymogami klienta i zasadami sztuki zduńskiej. Zapewniamy kompleksową obsługę. Wachlarz oferowanych usług jest bardzo szeroki, poczynając od wykonania projektu, poprzez kompletację wszystkich materiałów i akcesoriów montażowych, po wykonanie kompletnego, wykończonego według gustu klienta kominka z ozdobną obudową. W skład tego wchodzi szeroki wybór wkładów kominkowych spełniających najwyższe normy EU. Od najlepszych producentów, zarówno krajowych – kratki.pl czy Arysto – jak i zagranicznych – Brunner czy Spartherm, także piecyki wolnostojące – tak zwane kozy. Nie zapominając o pomocy fachowych zdunów, zarówno w projektowaniu jak i wykonaniu wymarzonego kominka. Nie od rzeczy będzie dodać, iż nasi zduni to wysokiej klasy specjaliści (by nie rzec artyści w swoim fachu), z wieloletnią praktyką zduńską. Dlatego jako nieliczni jesteśmy w stanie zaoferować także poprawnie funkcjonujące pieco-kominki i kominki w obudowie z kafli.
Kominki i nasi klienci
W przypadku naszej firmy, budowa Państwa wymarzonego kominka zaczyna się w trakcie wizyty w naszym salonie z kominkami, ponieważ już w jej trakcie staramy się pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania – rozmawiając o potrzebach i oczekiwania klienta (jaka rola kominka, w jakim pomieszczeniu będzie on postawiony, moc kominka, rodzaj wentylacji itp.) wstępnie wskazujemy możliwe rozwiązania. Wkład kominkowy to oczywiście nie wszystko, kwestia oczekiwań, czy ma mieć płaszcz wodny czy może potrzebna jest akumulacja. Wstępnie, ponieważ ostateczne możemy określić tylko po weryfikacji możliwości technicznych w miejscu montażu kominka, w trakcie wizyty zduna w Państwa domu. Dopiero na tej podstawie możemy przygotować ostateczny projekt, a co za tym kosztorys i ustalić termin wykonania kominka. Realizujemy kominki według projektów indywidualnych, ściśle według oczekiwań klientów. Chcielibyśmy podkreślić jedną istotną kwestię, wykonujemy kominki wyłącznie zgodnie z zasadami sztuki zduńskiej i wytycznymi producenta.
Jesteśmy głęboko przekonani, iż oferowany przez nas asortyment produktów jest w stanie zaspokoić najróżniejsze wymagania naszych klientów. A dzięki wnikliwemu wsłuchiwaniu się w ich oczekiwania, trafić także w ich gust.
Serdecznie zapraszamy.
Wkład kominkowy - stalowy czy żeliwny?
Żeliwne wkłady sięgają swoją historią aż 100 lat wstecz i choć jest to technologia niewątpliwie sprawdzona, to jednak z biegiem czasu, a więc też zmianą oczekiwań i dostępnych możliwości, nie jest już to aż tak pożądana metoda, jak przed laty. Bowiem wkłady kominkowe wykonane z żeliwa są znacznie grubsze i masywniejsze niż stalowe. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie najważniejsze są parametry grzewcze, a więc długość oddawania ciepła, ponieważ kominek żeliwny dłużej akumuluje i oddaje ciepło do pomieszczenia. Jednak współczesne domy najczęściej wyposażone są w dobrą izolację, która nie wymaga tak intensywnego dogrzewania. Żeliwne kominki używane są wtedy w minimalnym stopniu, czyli z niewielkim załadunkiem głównie ze względu na efekty wizualne, co niestety w ostatecznym rozrachunku jest nieekologiczne. Ponadto, wraz ze środowiskiem bardzo szybko zanieczyszczamy również szybę kominka, która z pewnością traci wtedy swój urok. Niemniej jednak nieodzowną zaletą kominków z wkładem żeliwnym są płynące z nich możliwości kształtowania żeliwa w różne ornamenty i wzory, co dodaje całości wyjątkowej ozdobnej aparycji.
Posiadając dom o nowoczesnym wystroju, lepszą decyzją będzie tu prostszy i lżejszy wkład kominkowy ze stali, przy którym zazwyczaj stosuje się palenisko wyłożone specjalnymi elementami izolującymi ciepło. Wyraźnym plusem jest tutaj ich szeroki wybór na rynku. Co prawda, stalowe korpusy nie izolują ciepła tak dobrze, jak żeliwne, niemniej jednak ich komory spalania są dodatkowo wyłożone wymiennymi płytami wykonanymi z szamotu lub wermikulitu, czyli z materiałów o pojemności cieplnej wyraźnie większej niż żeliwo. Korzystnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie akumotu, czyli tańszej alternatywy szamotu, dzięki któremu drewno w komorze spala się w sposób ekologiczny i ekonomiczny ze względu na niższe zużycie drewna zachowując przy tym atrakcyjną wizję ognia, a tym samym chroniąc stal przed przypaleniem. Ponadto, we wkładach stalowych stosowane są liczne rozwiązania usprawniające proces spalania, które nie są możliwe w tradycyjnej budowie wkładów żeliwnych (np. deflektory lub kanały wydłużające drogę spalin), a dodatkowo dają możliwość dowolnego kreowania kształtów według indywidualnych potrzeb użytkownika (np. narożne kominki). Często też mają one udogodnienia w postaci systemów zapobiegających brudzeniu się szyby, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Możliwa jest również opcja kominka z płaszczem wodnym dedykowanym szczególnie osobom, które korzystają z kominka częściej niż dwa razy w tygodniu. Z tą jednak różnicą, że ich dostępność na rynku, w porównaniu do standardowych kominków stalowych, jest znacznie mniejsza.
O czym warto pamiętać przy wyborze wkładu do kominka?
Wkład kominkowy wysokiej jakości to ten o dobrych parametrach grzewczych, a dokładniej wysokiej sprawności, niskim zużyciu drewna i długim czasie palenia podczas jednorazowego załadunku opału. W przeciwnym razie ryzykujemy dużymi wydatkami na jego eksploatację. Decydując się na konkretny wkład do naszego kominka warto zadbać o parę elementów w domu tak, aby całość działała w pełni sprawnie i efektywnie. Należy:
- Zadbać o dobrą izolację domu- często jest to już normą w nowych budynkach, ale w tych starszych już niekoniecznie, a im lepsza izolacja termiczna domu, tym bardziej ekonomiczne i ekologiczne korzystanie z kominka.
- Zapewnić odpowiednią wentylację wkładu kominkowego działającą nawet w sytuacji, gdy zatrzyma się turbina, np. na skutek przerwy w dopływie prądu.
- Doprowadzić powietrze do spalania- najlepszy w tej roli będzie specjalny przewód prowadzący bezpośrednio do kominka.
- Skrupulatnie zaplanować system DGP- scentralizowany, a sieć przewodów jak najprostsza.
- Upewnić się o prawidłowej wentylacji pomieszczeń z zachowaną swobodą cyrkulacji powietrza.
- Zainstalować wyloty ciepłego powietrza z regulacją, najlepiej płynną- w ten sposób będzie można odpowiednio rozdzielić strumienie powietrza dopływające do wszystkich pomieszczeń w domu.
Kominek z płaszczem wodnym - tak czy nie?
Zanim podejmiemy decyzję w sprawie inwestycji, jaką jest kominek, warto dokładnie przemyśleć jego wszelkie wady i zalety. Wybierając konkretny model np. z płaszczem wodnym dobrze jest przyjrzeć się bliżej jego sprawności, wymaganiom eksploatacyjnym i ogólnym cechom, aby ostatecznie z czystym sumieniem ocenić czy właśnie taki sprawdzi się w naszym domu.
Czym jest kominek z płaszczem wodnym?
Podczas upalnego lata potrzeba na palenie w kominku jest znikoma, jak nie całkowicie zerowa. Kiedy jednak przychodzą chłodniejsze dni, a wraz z nimi nowa pora roku, wyobrażenie o przyjemnym cieple płynącym z kominka staje się wysoce kusząca. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kominków różniących się między sobą działaniem, celem, czy wyglądem, a wśród nich między innymi ten z płaszczem wodnym. Czyli jaki? Otóż kominek z płaszczem wodnym dzięki swojej specyficznej budowie umożliwia ogrzewanie wody na potrzeby c.o. (centralnego ogrzewania), ale też c.w.u. (ciepłej wody użytkowej).
Wspomniany płaszcz wodny zbudowany jest z podwójnych ścianek i otacza komorę spalania. Często dla zwiększenia wymiany ciepła stosuje się płomieniówki, przez które przepływają spaliny. Wtedy przestrzeń między ściankami, a płomieniówkami wypełnia woda, która z kolei podnosząc swoją temperaturę jest w stanie zasilać wymienione wcześniej instalacje. Jest to kluczowy element, który różni kominek z płaszczem wodnym od innych, bardziej tradycyjnych rodzajów kominka, w których ogrzewane jest zaledwie powietrze i znaczna jego część jest niewykorzystywana, ponieważ ucieka przez komin razem z gazami spalinowymi.
Kominek z płaszczem wodnym- plusy i minusy
Jak najprawdopodobniej wszystko, również kominek z płaszczem wodnym ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niemniej jednak stojąc przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w takie rozwiązanie, warto uprzednio dokładnie przyjrzeć się jego wadom i zaletom. Bowiem nie jest to rozwiązanie, które spełni oczekiwania każdego.
Faktem jest, że tego rodzaju kominek umożliwia znaczne ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem dzięki dość łatwej dostępności i niskiej cenie paliwa (czyli drewna). Wciąż jednak należy pamiętać, że nie wystarczy kupić drewno byle jakiej jakości- musi być ono dobrze wysuszone, a w zależności od twardości, czas suszenia trwa od 1,5 roku do 2 lat, zatem nie jest to najszybszy proces, choć zasługuje na czekanie ze względu na satysfakcjonujący efekt. Warto również wspomnieć, że najlepsze drewno, to te z twardych drzew liściastych. Jak można się łatwo domyślić, dobre paliwo jest droższe, ale bardziej efektywne i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Z drugiej zaś strony, chcąc oszczędzić i decydując się na mokre drewno, musimy liczyć się z jego znacznie niższą efektywnością spalania, wydzielając przy tym dużą ilość niezdrowej sadzy i smoły, która nieatrakcyjnie osadza się na kominie. Co więcej, w czasie zimy, kiedy najczęściej występują niskie temperatury, ktoś z domowników powinien pamiętać, aby 2-3 razy dziennie dołożyć do kominka porcję drewna, aby nie pozwolić, żeby dom uległ wychłodzeniu.
Z tego właśnie względu bardziej wygodnym i efektywnym rozwiązaniem jest hybryda kominka z płaszczem wodnym w jednej instalacji z kotłem gazowym bądź olejowym. W ten sposób umożliwiamy sobie dwojakie wyjście z sytuacji, a mianowicie - podczas niezbyt niskich temperatur wykorzystując kominek do ogrzewania domu, a gdy przyjdą porządne mrozy, postawić na kocioł.
Zaplanuj kominek przed postawieniem domu
Może to niektórych zaskoczyć, ale już na etapie projektowania domu należy uwzględnić wszystkie elementy wymagane do instalacji związanej z komikiem, aby działał on prawidłowo. To, czym należy się zająć przede wszystkim, to dopilnować, aby doprowadzenie wody do płaszcza oraz odpływ przegrzanej wody do studzienki schładzającej, a następnie do kanalizacji odbywało się bez żadnych zakłóceń. Co więcej, równie istotne jest wygospodarowanie miejsca na kanały nawiewne, wyposażone w przepustnice lub kratki wentylacyjne, dzięki którym niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu spalania powietrze jest w stanie dotrzeć tam, gdzie powinno. Kolejną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa wyposażając cały układ w otwarte naczynie zbiorcze, które zapewni ochronę przed niebezpiecznymi wzrostami ciśnienia.
Jak widać wyżej, kominek z płaszczem wodnym wiąże się z wieloma zależnościami, które możliwe są do zastosowania wyłącznie w wyjątkowych, specjalnie dostosowanych warunkach. Nie zawsze zatem sprawdzą się u każdego, co eliminuje to rozwiązanie pod względem uniwersalności. Jednak istnieje również wiele udogodnień, jakie możemy dodatkowo zastosować instalując nasz kominek z płaszczem wodnym, dzięki czemu wiele osób znajdzie w tym rozwiązaniu zaspokojenie swoich indywidualnych potrzeb, co niewątpliwie stanowi jego zaletę.
Obudowa kominków i schodów z kamienia
Za oknem deszcz, ziąb i jesienna zawierucha? Kiedy taka pogoda panuje w Pruszkowie, łatwo złapać chandrę. Mamy jednak sprawdzony sposób, który nie tylko pomoże Ci jej uniknąć, ale dodatkowo sprawi, że z utęsknieniem będziesz oczekiwać jesienno-zimowych wieczorów. Co to takiego? Kominek, oczywiście! Co zrobić, żeby stać się jego szczęśliwym posiadaczem? Czym kierować się przy jego zakupie, jaką obudowę kominka wybrać? I dlaczego warto przy tej okazji również zadbać o odpowiednie schody z kamienia? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Kominki
Na pewno niejednokrotnie kominek rzucił Ci się w oczy podczas oglądania świątecznego filmu lub teledysku. Klimatyczny, ze skrzącymi się iskierkami ognia i strzelającymi drewienkami. Jest to typ kominka otwartego, który, jeśli zechcesz, możesz zainstalować w swoim domu. Taka instalacja jest idealna, kiedy w chłodny wieczór chcesz stworzyć sobie miłą atmosferę z kubkiem ciepłej herbaty, książką i kocykiem w roli głównej. Kominek idealnie dopełni wówczas kompozycję. Warto jednak wiedzieć, że poza dekoracyjnością i wyjątkowym klimatem, kominek otwarty nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Jest pozbawiony potencjału grzewczego, co oznacza, że choć przy kominku będzie Ci ciepło i miło, to już w bardziej odległych rejonach mieszkania, wciąż będą Ci marzły nogi. Jeśli szukasz kominka, który ogrzałby wszystkie pomieszczenia, polecamy Ci kominek z zamykanym wkładem. Dzięki temu rozwiązaniu w Twoim mieszkaniu będzie panowała przyjemna temperatura, niezależnie do tego, czy jest położone na zimnej północy, na południu czy w Pruszkowie.
Obudowa kominka
Kiedy już zdecydujesz się na kominek, warto zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać obudowa kominka. Do wyboru masz różne rodzaje materiałów jego wykonania:
-
Obudowa kominka z betonu
Betonowa obudowa pięknie prezentuje się we wnętrzach industrialnych, warto jednak zadbać o jej impregnację - w przeciwnym razie szybko Ci się zabrudzi.
-
Obudowa kominka z drewna
Ciekawym rozwiązaniem są również obudowy z drewna, które najczęściej występują w towarzystwie kamienia - w tym przypadku trzeba jednak zadbać o to, by obudowa była dobrze odizolowana od wkładu.
-
Obudowa kominka z cegły
Ciepłoluby mogą wziąć pod rozwagę obudowę z cegły. Jej zaletą jest to, że wolno stygną, dzięki czemu są w stanie zapewnić ciepło na dłużej.
-
Obudowa kominka z kamienia
Rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością, zarówno w Pruszkowie, jak i w innych miastach jest obudowa z kamienia. To opcja uniwersalna, która świetnie wpasowuje się w każdą aranżację, pozostając odporna na różnego rodzaju uszkodzenia.
Schody z kamienia
Warto przy tej okazji zauważyć, że wkłady kominkowe to nie jedyny, wykonany z kamienia, element aranżacji, który świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu. Świetnie komponują się one ze schodami z kamienia, które oprócz atrakcyjnej prezencji posiadają również szereg walorów praktycznych. Schody z kamienia są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia, a ich konserwacja wymaga jedynie użycia szmatki z wodą. Co ciekawe, nawet, gdy zarysujesz kamienne stopnie, z łatwością przywrócisz im pierwotny blask z- w tym celu wystarczy je bowiem tylko wypolerować. Schody z kamienia, podobnie jak kamienne wkłady kominkowe, to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego wielkości, rozkładu pomieszczeń czy stylu aranżacji.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat tych rozwiązań, skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod jeden z numerów telefonów: 510 810 150 lub 503 700 009. Doradzimy Ci optymalne rozwiązanie, a jeśli zechcesz - zajmiemy się również budową, instalacją i wszelkimi kwestiami związanymi z kominkami, obudowami i schodami z kamienia. Zapraszamy do współpracy!
W jaki sposób wykonać kominek, który będzie intensywnie użytkowany?
Stojąc przed decyzją wyboru odpowiedniego kominka należy pamiętać o tym, że aby uzyskać tę piękną wizję ognia, która poza oddaniem ciepła wprowadza nas w niepowtarzalny klimat, a jednocześnie utrzymując cały proces w ekologicznym i ekonomicznym charakterze, należy wykorzystać do tego suche drewno i stworzyć mocny płomień. W taki sposób cała energia zawarta w drewnie będzie efektywnie wykorzystana, a sam komin wraz z szybą i tak istotnym środowiskiem minie się z zanieczyszczeniami spowodowanymi przez niedopalone elementy.
Jeśli jednak chodzi o wytworzenie odpowiedniego ciepła, jest to znacznie bardziej skomplikowana sprawa. Otóż w momencie, kiedy obudowa wkładu osiąga wysoką temperaturę, powietrze wokół bardzo szybko zaczyna się ogrzewać razem z nim. Wydawać by się mogło, że cel został osiągnięty. Owszem- powietrze ma wysoką temperaturę, jednak nie na tyle wysoką, by ściany domu odebrały ją. Z drugiej zaś strony temperatura powietrza okazuje się być zbyt wysoka, by komfortowo przebywać w pomieszczeniu. Niewątpliwie tworzy to konflikt interesów i stanowi najczęstszy scenariusz dobrze przepalonego kominka w domu, w którym został on wybrany do okazjonalnego użytkowania.
Trzy rozwiązania na często palony kominek
W przypadku, kiedy jesteśmy zdecydowani o tym, że nasz kominek będzie często użytkowany, a przez “często” mamy na myśli ok. 3-4 razy w tygodniu, najlepsze będzie jedno z trzech następujących rozwiązań różniących się między sobą możliwościami samego domu.
1. Rozprowadzenie ciepła po całym domu w kanałach stalowych (inaczej DGP).
Rozwiązanie to bardzo dobrze przyjęło się w domach starszych, których izolacja cieplna, lekko mówiąc, kuleje. Ich chłodne ściany szybko odbierają ciepło nie przegrzewając powietrza. Dystrybucja gorącego powietrza może odbywać się na dwa sposoby: grawitacyjny lub wymuszony. Kominek DGP rozprowadzający ciepłe powietrze w sposób grawitacyjny, poza swoją zaletą związaną ze względnie niskimi kosztami instalacji, jest również stosunkowo mało awaryjny, niestraszne mu więc przerwy w dostawie prądu, czy zepsuty wentylator. Jednak głównym ograniczeniem takiego rozwiązania jest fakt, iż ciepło rozprowadzane w ten sposób nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich pomieszczeń w budynku, a w domach nowo wybudowanych, gdzie izolacja cieplna jest na znacznie wyższym poziomie, efekt przegrzania w danym pomieszczeniu jest mocno odczuwalny. Ponadto, dźwięk turbiny, czy mocne przepływy między pokojami stwarzają dodatkowy dyskomfort.
2. Akumulowanie ciepła w specjalnych elementach betonowych.
Elementy betonowe potrafią przejąć nadmiar ciepła z pomieszczeń, a wcześniej schłodzone zapewnić odpowiednią temperaturę. Po ogrzaniu mogą wyemitować zgromadzone ciepło do pomieszczenia. To rozwiązanie dzieli się na dwa systemy: powietrzny i wodny. Ten drugi polega na tym, że w stropie zatapiamy sieć z czynnikiem grzewczym. W efekcie, kiedy przychodzą dni, podczas których potrzebne jest ogrzewanie, ciepło jest dostarczane do stropu, a ten ogrzewa pomieszczenie poprzez radiację. W systemie powietrznym wykorzystywana jest różnica temperatur między powietrzem w nocy i poza dnia. Stropy mają wtedy za zadanie emitować ciepło. Cyrkulujące w kanałach podgrzane powietrze przez kominek nagrzewa strop, a ten oddaje ciepło do pomieszczenia poprzez radiację. Nie da się jednak ukryć, że całe to rozwiązanie (niezależnie wodne, czy powietrzne) ściśle wiąże się z gruntownymi zmianami w przebudowie fundamentów domu lub odpowiednio wczesnym zaplanowaniem jeszcze przed jego budową.
3. Odebranie ciepła przez wodę i rozdysponowanie go w kotłowni.
W przypadku potrzeby częstego palenia w nowoczesnym domu, jest to, naszym zdaniem, najlepsze rozwiązanie. Bowiem decydując się na odebranie ciepła przez wodę, zyskujemy podwójnie- odpowiednio ogrzane pomieszczenie i podgrzaną wodę, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób. Duży bufor ciepła, czyli 1000-2000 l wody podgrzanej do 90st. zapewni nam ciepło na 24h wraz z prysznicem paru osób, a właśnie tyle wody ogrzejemy za pomocą średniej wielkości wkładu z tzw. płaszczem wodnym. Współczesne stalowe kominki zamieniają ciepło całkowicie spalonego drewna w nadstawie wodnej, gdzie gorący, dopalony i czysty dym przechodząc przez płomienice lub płomienniki odda ciepło do wody. Takie rozwiązanie pozwala spalać drewno efektownie, dzięki czemu również zyskujemy atrakcyjnie prezentujący się płomień w naszym salonie. Jeśli chodzi o konkretną wielkość oraz moc, najlepiej przeliczy to instalator, który indywidualnie dopasuje wszelkie parametry. Niemniej jednak, dla ogólnego poglądu, średni wkład produkuje 15-20kW, gdzie część ciepła trafi bezpośrednio przez szybę do salonu, a około 80% rurkami jako podgrzana woda do kotłowni. Taka moc dość szybko ogrzeje 300 l zasobnik, który jest świetnym rozwiązaniem na zajmujący dużo miejsca bufor, choć dedykowany dla osób, które pomyślały o tym jeszcze w czasie budowy fundamentów, resztę ciepła zaś trzeba będzie skierować do wspomnianego bufora.